NCAA cross nation: DIII males’s and ladies’s qualifiers introduced for 2018 championship


INDIANAPOLIS — The NCAA Division III Males’s and Ladies’s Observe and Subject and Cross Nation Committee introduced right this moment the group and particular person qualifiers for the 2018 NCAA Division III males’s and ladies’s cross nation championships.

With a purpose to be eligible to take part within the championships, groups and people should qualify of their respective NCAA areas.

Thirty-two groups have been chosen to take part in every championship.  The highest two, seven-person groups routinely certified from every of the eight areas, for a complete of 16 groups.  Sixteen further groups have been chosen at-large.

MORE : Championships information | Men’s champ history | Women’s champ history

Fifty-six people, the primary seven student-athletes from every area who aren’t part of a qualifying group, have been chosen to take part in every championship.

The College of Wisconsin-Oshkosh is internet hosting the championships Nov. 17 on the Lake Breeze Golf Membership in Winneconne, Wisconsin. The ladies’s race will start at 12:15 p.m. Japanese, adopted by the boys’s race at 1:15 p.m. Japanese time.

The next groups and people have been chosen to the championships:

Males’s Computerized Qualifying Groups

Males’s At-large Groups

Amherst

Bates

Calvin

Berea

Carleton

Case Western Reserve

Carnegie Mellon

Chicago

Claremont-Mudd-Scripps

DePauw

Emory

Johns Hopkins

Haverford

Middlebury

North Central (Illinois)

MIT

Otterbein

SUNY Oneonta

Pomona-Pitzer

Rochester Institute of Expertise

Rensselaer

St. Olaf

Rhodes

St. Thomas (Minnesota)

SUNY Geneseo

Tufts

Wartburg

Washington U. in St. Louis

Williams

Wisconsin-Eau Claire

Wisconsin-La Crosse

Wisconsin-Stout

Ladies’s Computerized Qualifying Groups

Ladies’s At-large Groups

Allegheny

Bates

Baldwin Wallace

Brandeis

Carleton

Calvin

Centre

Carnegie Mellon

Claremont-Mudd-Scripps

Chicago

Dickinson

Hope

Emory

Oberlin

Johns Hopkins

Otterbein

Middlebury

Rochester

MIT

St. Lawrence

Nebraska Wesleyan

The School of New Jersey

Pomona-Pitzer

Tufts

Rensselaer

Wartburg

SUNY Geneseo

Wheaton (Illinois)

Washington U. in St. Louis

Williams

Wisconsin-Eau Claire

Wisconsin-La Crosse

Males’s Particular person Computerized Qualifiers

Atlantic Area

 

Hunter Phinney

Rochester

Dadley Ogetii

St. Lawrence

Nicholas Vielhauer

St. Lawrence

Chris Singer

Ithaca

Patrick Mortensen

St. Lawrence

Matt Russo

Rowan

Ben Haderle

NYU

 

Central Area

 

Andy Vasquez

Nebraska Wesleyan

Alec Bass

Dubuque

Mason Wicker

Cornell

Andrew Stumbo

Gustavus Adolphus

Cuyler Gabriel

Cornell

Austin Bach

Cornell

Clay Simpson

Nebraska Wesleyan

 

Nice Lakes Area

 

Ian McVey

Ohio Northern

Kyle Monahan

John Carroll

Matt Svetz

Allegheny

David Westcott

Wooster

Austin Neura

Heidelberg

Brian Lief

Wooster

Jacob Hedrick

Hanover

 

Mideast Area

 

Harley Moyer

Washington and Jefferson

Patrick Watson

Stevenson

Eric Hermann

Dickinson

Liam Galligan

Franciscan

Samuel Gerstenbacher

Elizabethtown

Benjamin Schott

Messiah

Grant McCarthy

Washington and Jefferson

 

Midwest Area

 

Zach Lee

Wisconsin-Platteville

David Fassbender

Wisconsin-Whitewater

Josh Janusiak

Lawrence

Zach Klokow

Wisconsin-Platteville

Lucas Weber

Wisconsin-Oshkosh

Cody Chadwick

Wisconsin-Oshkosh

Jorge Villanueva

Lake Forest

 

New England Area

 

Sam Brunnette

Plymouth State

Sean MacDonald

Bowdoin

Trevor Wysong

Bridgewater State

Scott Mason

Connecticut School

Eli Decker

Colby

Danny Aschale

Connecticut School

Value Day

Connecticut School

 

South/Southeast Area

 

Jeff Gibson

Mary Washington

Robert Hiegel

Bridgewater (Virginia)

Tristan Lucy-Speidel

Lynchburg

Elliot Blake

Trinity (Texas)

Jacob Hadden

Oglethorpe

Nathaneal Rankin

Ozarks (Arkansas)

Maximillian Sparks

Lynchburg

West Area

 

Benjamin White

Whittier

Keith Carlson

Willamette

Michael Montague

Willamette

Colin Monaghan

Puget Sound

Tucker Cargile

Redlands

Paul Colosi

UC Santa Cruz

Joseph Esparza

Redlands

Ladies’s Particular person Computerized Qualifiers

Atlantic Area

 

Abigail Sullilvan

Clarkson

Emily Cavanagh

SUNY New Paltz

Grace Heller

Hamilton

Allison Miller

School at Brockport

Veronica Kordrupel

Buffalo State

Krista Kicsak

School at Brockport

Kaitlyn Stinson

Utica

 

Central Area

 

Kassie Rosenbum

Loras

Abby Goff

Saint Benedict

Morgan Pierce

Saint Benedict

Miranda Kruiswyk

Central (Iowa)

Lisa Fisher

St. Olaf

Malakai Holloway

Bethel (Minnesota)

Bryony Hawgood

St. Olaf

 

Nice Lakes Area

 

Cassie Vince

Albion

Hilary Reigle

Mount Union

Evonne Bultemeyer

Trine

Madeline Lindemann

Case Western Reserve

Arig Tong

Hanover

Hannah Reigle

Mount Union

Cameron Bujaucius

John Carroll

 

Mideast Area

 

Clare Schoen

Misericordia

Grace Galligan

Franciscan

Rebecca Pennington

Chatham

Abigail Dalton

Muhlenberg

Hannah Doll

Haverford

Colleen Kernan

Elizabethtown

Leanne Weaver

Messiah

 

Midwest Area

 

Evlyn Noone

Wisconsin-Oshkosh

Jessica Petruzates

Wisconsin-Stout

Linsey Tolkkinen

Wisconsin-River Falls

Jillian Cole

Illinois Wesleyan

Katie Wardinski

Wisconsin-Platteville

Johanna Meister

Wisconsin-Platteville

Madelyn Scopp

North Central (Illinois)

 

New England Area

 

Kaitlyn Mooney

Coast Guard

Sophia Gorman

Colby

Helen Chavey

Colby

Mia Rogers

Worcester State

Julia O’Rourke

Bowdoin

Emily Manfra

Suffolk

Delaney Bullock

Bowdoin

 

South/Southeast Area

 

Molly McCullough

Trinity (Texas)

Kaitlyn Johnson

Lynchburg

Abby Carroll

Berry

Calista Ariel

Bridgewater (Virginia)

Meredith Herman

Berry

Jillian Weisbeck

Mary Washington

Lilly Smith

Covenant

 

West Area

 

Marissa Mount

Whitworth

Courtney Beard

Linfield

Maria Ramirez

Redlands

Melissa Cerrillos

La Verne

Emery Bradlina

Puget Sound

Arabella Reece

Chapman

Serena Wallace

Pacific (Oregon)

In 2017, North Central (Illinois) received the boys’s championship, marking its 18th nationwide title.  They completed with 57 factors, defeating Wisconsin-La Crosse, who completed with 196 factors. 

On the ladies’s facet, Johns Hopkins defeated Wisconsin-Eau Claire to win its fifth nationwide championship.  Johns Hopkins totaled 96 factors to Wisconsin-Eau Claire’s 191. 

MORE: Buy 2018-19 NCAA championship tickets

Particular person honors went to Khia Kurtenbach of Chicago, who received the person title, ending virtually seven seconds forward of Claremont-Mudd-Scripps’ Bryn McKillop.  Within the males’s championship, particular person honors went to Darin Lau of Wisconsin-Eau Claire, who completed 9 seconds forward of Jared Borowsky from North Central (Illinois). 

NCAA cross country fans can watch the live stream of the NCAA Division III Cross Nation Championships as FloTrack Professional subscribers for a month-to-month value of $29.99 or an annual value of $149.99.  The subscription will embody limitless entry to all FloTrack dwell broadcasts, video on-demand from all occasions, FloTrack Originals, documentaries, method movies and extra. Protection of the championships will likely be accessible beginning at 12:15 p.m. Japanese time till the conclusion of the awards ceremony, Saturday, Nov. 17, and could be accessed here.



Source link